درمانگران

ارائه ۱۵۰ مقاله جدید در پانزدهمین کنگره بین المللی آنستزیولوژی

ارائه ۱۵۰ مقاله جدید در پانزدهمین کنگره بین المللی آنستزیولوژی

دکتر علیرضا سلیمی ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲، در نشست خبری پانزدهمین کنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت‌های ویژه و درد، گفت: در دوران کرونا تلاش کردیم تعامل همکاران به صورت مجازی دنبال شود، اما کنگره‌های حضوری از اهمیت زیادی برخوردار است و از همین رو، امسال این کنگره با حضور همکاران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به بیش از ۱۵۰ مقاله ارائه شده به هیأت داوران کنگره، ادامه داد: سخنرانانی از دیگر کشورها خواهیم داشت و همچنین پرسش و پاسخ آنلاین با برخی از متخصصان خارجی انجام خواهد گرفت و برخی از مقالات به صورت پوستر ارائه می‌شود.

سلیمی افزود: بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای هیأت علمی با ما همکاری خواهند کرد. یک سالن ویژه هم به همکاران پیراپزشکی اختصاص داده‌ایم  و همچنین، کارگاه‌هایی برای ارتقای مهارت‌ها در طول برگزاری کنگره خواهیم داشت.

رئیس پانزدهیمن کنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت‌های ویژه و درد به هوش مصنوعی اشاره کرد و افزود: تأثیر هوش مصنوعی بر رشته‌های بالینی، موضوعی است که در این کنگره به آن خواهیم پرداخت.

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران در ادامه به مهم‌ترین مسائل روز رشته بیهوشی و مراقبت‌های ویژه اشاره کرد و گفت: رشته تخصصی بیهوشی، یک رشته بالینی خیلی مهم در دنیا است، به طوری که نیاز جهان به این رشته رو به افزایش بوده و در یکی دو دهه اخیر دامنه کار متخصصین بیهوشی به خارج از اتاق‌های عمل گسترش یافته است.

سلیمی با عنوان این مطلب که بیش از ۵۰ درصد مردم دنیا به بیهوشی استاندارد دسترسی ندارند، گفت: متأسفانه میزان مرگ و میر ناشی از بیهوشی در کشورهای در حال توسعه بالا است.

وی تاکید کرد: وضعیت روند بیهوشی در ایران نزولی است و اگر به همین روال پیش برویم، دچار بحران در رشته بیهوشی خواهیم شد.

وی با عنوان این مطلب که سه فاکتور در بحث مشکلات رشته بیهوشی دخیل است، افزود: اولین فاکتور، نیروی انسانی است. 

سلیمی ادامه داد: نیامدن جوان‌ها به رشته تخصصی بیهوشی، فاکتور دوم است. زیرا، به رغم کار سنگین بیهوشی، همکاران ما از درآمد و حمایت لازم برخوردار نیستند.

وی افزود: ضریب کارآیی سومین فاکتور است که بسیار پایین آمده است.

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران با گلایه از فرسودگی تجهیزات بیهوشی در اتاق‌های عمل، گفت: متأسفانه به خرید تجهیزات جدید در بیمارستان‌ها توجه لازم نمی‌شود و خرید تجهیزات بیهوشی در اولویت بسیاری از بیمارستان‌ها نیست.

وی از بیهوشی به عنوان رشته پایه و مادر نام برد و افزود: تجهیزات بیهوشی در ویترین بیمارستان قرار ندارد  این نگاه باید اصلاح شود.

سلیمی به تولید تجهیزات پزشکی در رشته بیهوشی اشاره کرد و گفت: تولید داخل باید با سختگیری صورت بگیرد تا توان رقابت با محصولات خارجی فراهم شود.

وی افزود: امروز داروهای بیهوشی در وضعیت مطلوب قرار دارد ولی بخشی از داروها با استرس تأمین می‌شود و هشدار می‌دهیم اگر به این موضوع توجه نشود، نمی‌توان این شرایط را حفظ کرد.

سلیمی با اشاره به جانفشانی متخصصین بیهوشی در دوران کرونا، گفت: بیش از ۲۵ نفر از همکاران رشته بیهوشی در دوران کرونا شهید شدند که ۱۷ نفر آن‌ها به عنوان شهید سلامت تأیید شده اند.

سلیمی تاکید کرد: انجمن بیهوشی نسبت به وضع موجود هشدار می‌دهد و نگران آینده رشته بیهوشی است‌. زیرا، تداوم چنین رویه‌ای باعث خواهد شد بیهوشی تدافعی در آینده ما را تهدید کند.

در ادامه این نشست خبری، سید سجاد رضوی رئیس شورای سیاستگذاری پانزدهمین کنگره و عضو انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران، به سخت بودن شرایط بخاطر تحریم ‌‌‌‌‌ها اشاره کرد.

 او همچنین با اشاره به داروهای بیهوشی در کشور، افزود: داروهای مصرفی هیچ مشکلی ندارد و سازمان غذا و دارو اجازه نمی‌دهد داروهای فاقد کیفیت عرضه شود.

رضوی گفت: داروهای بیهوشی تولید داخل از استانداردهای لازم برخوردار هستند و قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای منطقه خیلی ارزان است اما کیفیت آن‌ها قابل قبول است.

پانزدهمین کنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت‌های ویژه و درد، از سوم تا پنجم خرداد ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۹۵

نظرات (۰)

نظر بدهید